Najczęstsze choroby zakaźne - Wścieklizna

Dla wszystkich żyjących na świecie ssaków wścieklizna jest jedną z bardzo niebezpiecznych chorób wirusowych. Atakuje ona cały układ nerwowy, co więcej w przypadku zarażenia jest w 100% śmiertelna zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Cechą charakterystyczną jest duże podniecenie zarażonego, a wręcz i agresja. Zwierzę zarażone  ma również wstręt do wody, dlatego wściekliznę nazywa się również wodowstrętem.

wścieklizna-300x200

Wścieklizna towarzyszy nam od tysięcy lat i występuje niemal na całym świecie. Wiele państw podjęło próbę wyeliminowania jej poprzez masowe szczepienia, a także likwidację chorych zwierząt (Irlandia, Norwegia). Najwięcej śmiertelnych przypadków ma miejsce w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Najgorzej jednak jest w Indiach, w 2004 roku zmarło ponad 20 tysięcy osób, z czego ponad 70% były to dzieci.

Wirus wywołujący wścieklizne jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale bardzo dobrze sobie radzi w niskich temperaturach i padlinie. Jak dochodzi do zarażenia? Wbrew pozorom dzieje się to szybko i prosto przez ugryzienie. Kiedy zarażony osobnik ugryzie zdrowego to wirus przemieszcza sie wraz ze śliną do rany. W ciele nowej "ofiary" bardzo szybko się rozmnaża przedostając sie jednocześnie do układu nerwowego. Wirus atakuje m.in. gruczoły ślinowe, nadnercza, nerki, płuca, a także skórę. Dodatkowo zaraża mieśnie krtani i gardła w wyniku czego zwierzę zaczyna mieć problemy z oddychaniem. W początkowym okresie rozwoju choroby u ludzi mogą występować takie objawy jak: mrowienie w miejscu ugryzienia, gorączka, ból w potylicy, osłabienie, czasami halucynacje i torsje. Zwierzęta zaś w tym okresie mogą zmieniać swoje zwyczaje: żyć w nocy, a nie jak dotychczas za dnia i odwrotnie, mogą przestać być wrażliwe na ból. Później następuje pobudzenie i agresja, konwulsje, ślinotok, światłowstręt. Śmierć następuje dość szybko od wystąpienia ostatnich objawów.

1659950

W pierwszej grupie zwierząt od których możemy sie zarazić są: lisy, jenoty, borsuki, nietoperze, a także gryzonie i zajęczaki. Do drugiej grupy należą psy i koty, jednakże teraz ich znaczenie straciło swoją siłe i ryzyko stało się mniejsze, dzięki masowym szczepieniom zwierząt domowych. Ważne jest abyśmy pamiętali i nie bagatelizowali obowiązkowego szczepienia przeciw wściekliźnie. Pominieńcie go może być wydaniem wyroku śmierci dla zwierzaka. Wasz zwierzak może i nie gryzie, ale sam może paść ofiarą pogryzienia. Pamiętajcie o tym!

Pozdrawiam Karina.

Dodaj komentarz