Prawidłowe przycinanie pazurków

Większość piesków nie przepada za obcinaniem pazurków, dlatego tak ważne jest przyzwyczajanie piesków od małego do tego zabiegu, pokazanie cążek do obwąchania. U nas obcinanie nie jest dużym problem w przypadku tylnich łapek, zaś w przypadku przednich następuję bunt :)

Wielkość cążek powinna być wybrana odpowiednio do wielkości psa. Wiele sklepów ma dostępną szeroką ofertę marek, które oferują różne rodzaje, dlatego na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. My w domu używamy cążek marki Show Tech, bardzo dobrze się je trzyma w dłoni i nie ślizgają się dzięki gumowym dodatkom. Podczas samego obcinania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, na to aby nie obciąć pazura za krótko, gdyż w przeciwieństwie do naszych pazurki naszych piesków są mocno unerwione i ukrwione.

Region capture 1

Za duże przycięcie pazura spowoduje nie tylko ból, ale i obfite krwawienie. W przypadku piesków z przezroczystymi pazurkami jest o wiele prościej, gdyż widać dokąd można obciąć pazur. Niestety u psiaków z ciemnymi lub czarnymi pazurami, jest to metoda prób i błędów, czasem nawet weterynarz może obciąć za krótko. Można wspomagać się pewną ważną informacją. Pazur powinien być przycięty tak, aby był w jednej linii z opuszkami, nie może być krótszy. Podczas obcinania cążki powinny być prostopadle do pazura, a nie pod kątem. Musimy mieć na uwadze również pewien fakt, jeśli będziemy rzadko obcinać pazury to powinniśmy wiedzieć, że nerw rośnie z pazurem. Pazury w tylnich łapkach nie muszą być często przycinane, gdyż ścierają się podczas chodzenia. Bardzo ważne jest doglądanie "wilczych pazurów", gdyż jeśli nie będziemy odpowiednio często ich przycinać, będą się zawijać, mogą również wrosnąć w kończynę powodując niepotrzebny ból.

Region capture 4

Dbajmy więc o swoje pociechy i sprawdzajmy co jakiś czas długość ich pazurków.

Pozdrawiam Kari

Dodaj komentarz